Evropski teden varnosti in zdravja pri delu je največja prireditev za ozaveščanje te vrste, namenjena izboljšanju varnosti in zdravja na evropskih delovnih mestih. Poteka od 21. do 25. oktobra. Usklajuje jo Evropska agencija za varnost in zdravje pri delu (EU-OSHA), izvajajo pa njeni partnerji iz 28 držav članic EU in drugod.
Evropski teden je osredotočen na širjenje ključnih sporočil trenutne kampanje za zdravo delovno okolje „Partnerstvo za preprečevanje tveganj“. Zagotavlja pomembno usmeritev za dejavnosti kampanje in sledi številnim prireditvam, organiziranim po Evropi, s poudarkom na koristih uporabe dobrega vodstva s sodelovanjem delavcev.
Med 8. oktobrom in 25. oktobrom se bo v Sloveniji zvrstilo 18 dogodkov, s katerimi bo Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti v sodelovanju z nacionalno tripartitno mrežo in partnerskimi organizacijami obeležilo Evropski teden varnosti in zdravja pri delu 2013.
Osnovnošolci se bodo s pomočjo izobraževalne gledališke predstave poučili, zakaj je hrup škodljiv, naučili se bodo, kako varno uporabljati lestve in kako pravilno nositi šolsko torbo, kako ravnati z nasilneži ipd. Dijaki in študentje se bodo na stojnici ministrstva, ki bo postavljena v okviru Študentske arene, poučili, kako lahko varno dvignejo težek predmet s tal in na kaj morajo biti pazljivi pri delu z računalnikom. Za študente Univerze na Primorskem ter Univerze v Ljubljani organiziramo ogled filma »Pablova zima« z razpravo o pomenu zdravja pri delu. Za sindikalne zaupnike, delavske zaupnike za varnost in zdravje pri delu, delodajalce, strokovne delavce v zaposlitveni rehabilitaciji, strokovne delavce v invalidskih podjetjih itd. organiziramo še zadnje 4 brezplačne seminarje »Partnerstvo za preprečevanje tveganj«, katerih izvajanje sofinancira EU-OSHA. Podrobnejše informacije o dogodkih so objavljene na slovenskem spletnem portalu varnosti in zdravja pri delu.
Peter Pogačar, generalni direktor Direktorata za delovna razmerja in pravice napoveduje: “Seveda pa se s tem naša naloga ne zaključuje. Aprila prihodnje leto pričenjamo z izvajanjem nove kampanje, ki bo namenjena ozaveščanju o psihosocialnih tveganjih v delovnem okolju, še zlasti stresu v zvezi z delom.”
Dr. Christa Sedlatschek, direktorica agencije EU-OSHA, poudarja, da „se do najučinkovitejših rezultatov pri upravljanju in izboljševanju varnosti in zdravja organizacije pride, ko delavci in njihovi zastopniki dejavno sodelujejo z vodstvom – vodstvo samo ni dovolj. Verjetnost, da ima podjetje dokumentirano politiko na področju varnosti in zdravja pri delu, je desetkrat večja v podjetjih z visoko stopnjo sodelovanja delavcev v kombinaciji z visoko zavzetostjo vodstva. Koristi takega pristopa so ogromne, saj pomenijo nižje stroške poslovanja in večjo delovno storilnost, manj nezgod ter boljše preprečevanje in nadzor tveganj na delovnem mestu.“
Dejavnosti v okviru evropskega tedna so osredotočene na spodbujanje vodstva, da dejavno prispeva k zmanjševanju tveganj, in spodbujanje delavcev, njihovih zastopnikov in drugih zainteresiranih strani, da za zmanjševanje tveganja sodelujejo z vodstvom. Informacijske točke agencije EU-OSHA in partnerji kampanje pomagajo pri usklajevanju tedna in organizaciji prireditev po Evropi. Na spletni strani, namenjeni kampanji, so na voljo številna praktična orodja, ki lahko organizacijam pomagajo izboljšati upravljanje varnosti in zdravja pri delu in sodelovanje delavcev na delovnem mestu.
Na primer vrsta preventivnih rešitev, namenjenih gradbeništvu, zdravstvu sektorju in gostinstvu, vsebuje kontrolne sezname, ki jih lahko uporabijo vodje in zaposleni v teh panogah.
Delodajalci in delavci lahko motivacijo za izvedbo takih dejavnosti prav tako najdejo v študijah primerov agencije EU-OSHA, ki zagotavljajo odlične primere učinkovitega upravljanja varnosti in zdravja. Študije primerov so bile opravljene v okviru različnih panog in sektorjev in so shranjene v spletni zbirki podatkov, po kateri je enostavno iskati. Orodje za pripravo kampanj za promocijo varnosti in zdravja pri delu vsebuje zamisli in primere, kako sporočila kampanje najučinkoviteje širiti.
Povezave:
- Informacij o prireditvah in dejavnostih v vaši bližini
- Praktična orodja
- Preventivne rešitve
- Študije primerov
- Orodje za pripravo kampanj za promocijo varnosti in zdravja pri delu
Sporočila urednikom
1. Poslanstvo Evropske agencije za varnost in zdravje pri delu (EU-OSHA) je omogočiti varnejša, bolj zdrava in produktivnejša delovna mesta v Evropi. Agencija raziskuje, zbira in širi zanesljive, uravnotežene in nepristranske informacije o varnosti in zdravju pri delu ter organizira vseevropske kampanje za ozaveščanje. Agencijo, ki ima sedež v Bilbau v Španiji, je leta 1996 ustanovila Evropska unija, povezuje pa predstavnike Evropske komisije, vlad držav članic, združenja delodajalcev in delavske organizacije ter vodilne strokovnjake iz vseh držav članic EU-28 in zunaj njih.
Zdaj nas lahko spremljate tudi na Twitterju, obiščete blog agencije ali se naročite na naše mesečno glasilo OSHmail. Prav tako se lahko registrirate za prejemanje rednih novic in informacij agencije EU-OSHA prek vira RSS. http://osha.europa.eu
2. Kampanja Zdravo delovno okolje 2012–13 „Partnerstvo za preprečevanje tveganj“ je decentralizirana, njen namen pa je pomagati nacionalnim organom, podjetjem, organizacijam, vodilnim, delavcem in njihovim predstavnikom ter drugim zainteresiranim stranem, da sodelujejo pri krepitvi zdravja in varnosti v delovnem okolju. Kampanja podpira različne dejavnosti na nacionalni in evropski ravni, kar vključuje tudi nacionalna srečanja in seminarje partnerstev. K sodelovanju bodo zlasti vabljena manjša podjetja. www.healthy-workplaces.eu
Vprašanja novinarjev
• Birgit Müller – mednarodni tisk +34 94 479 35 52 | news@osha.europa.eu
• Marta Urrutia – španski tisk +34 94 479 57 46 | noticias@osha.europa.eu
• Brenda O’Brien – urad za zvezo v Bruslju +32 2 401 68 59 | obrien@osha.europa.eu
Meta Maksimovič, Media Consulta v imenu EU-OSHA