Usposabljanje za varnost pri delu in požarno varstvo

Periodično ali po naročilu naših strank izvajamo usposabljanje zaposlenih za varno in zdravo delo ter usposabljanje za požarno varstvo. Ponujamo tudi izvedbo seminarjev za vodilne in vodstvene strukture. Natančnejše informacije o omenjenih storitvah dobite na spodnjem seznamu.

Seminarji za vodilne in vodstvene strukture

Vodilni in vodstveni kader v organizacijah je zaradi svojega položaja in odgovornosti zainteresiran za pridobitev poglobljenih znanj s področja varnosti in zdravja pri delu ter požarnega varstva. Zaradi odgovornosti za vzpostavitev učinkovite varnostne politike v svoji organizaciji (ta odgovornost je seveda zakonsko opredeljena) vodstvene strukture potrebujejo dodatna znanja, ki lahko omogočijo sprejemanje ustreznih odločitev. Sistem varnosti in zdravja v Sloveniji nalaga vso odgovornost za vzpostavitev ustreznega sistema odgovorni osebi organizacije (direktor, samostojni podjetnik…), tako da naj bi bil ta zainteresiran da so vodstvene strukture ustrezno usposobljene in mu bodo pomagale pri vzpostavitvi učinkovitega varnostnega sistema.

Namen seminarja je seznanitev s sistemom varnosti in zdravja pri delu ter požarnega varstva v Sloveniji od najvišje (državne) ravni do sistema v posamezni organizaciji. V sklopu tega so seveda najpomembnejše odgovornosti in obveznosti pri zagotavljanju varnega in zdravega dela za vse zaposlene. Pomembne so tudi dolžnosti in pravice zaposlenih, kjer vas seznanimo tudi z osnovami delovne zakonodaje. Za odgovorne osebe je zelo pomembno tudi poznavanje delovanja pristojnih inšpekcijskih organov, predvsem njihove pravice in dolžnosti v postopku ter pravice in dolžnosti stranke v postopku.

Na seminarju za vodilni in vodstveni kader vam predstavimo tudi ostale postopke, ki jih mora posamezna organizacija v določenem primeru (nezgoda pri delu…) izpeljati.

Na posebno željo organiziramo specializirane seminarje v sodelovanju s pristojnimi drugimi organizacijami in posamezniki, strokovnjaki na posameznih področjih.

Usposabljanje zaposlenih za požarno varstvo

Delodajalec mora na podlagi Zakona o varstvu pred požarom (Uradni list RS, št. 03/07, 09/11 in 83/12) poskrbeti, da je vsak delavec, ki je redno ali začasno oziroma občasno zaposlen pri njem, poučen o varstvu pred požarom. Usposabljanje je potrebno izvesti ob nastopu dela, premestitvi na drugo delovno mesto, spremembi ali uvajanju nove delovne opreme, spremembi ali uvajanju nove tehnologije ter periodično na podlagi ocene požarne ogroženosti.

Poglavitni namen usposabljanja zaposlenih iz varstva pred požarom je, da se zaposleni seznanijo z ukrepi za preprečevanje nastanka požara, kakor tudi z ukrepi ob nastanku požara (oz. ostalih naravnih in drugih nesreč). Zaposleni se tako usposobijo za gašenje požarov in reševanje ljudi, živali ter premoženja, ogroženega zaradi požara. Osvojijo potrebna znanja in veščine za uporabo opreme in naprav za gašenje požarov ter se seznanijo z varno evakuacijo.

Usposabljanje se izvede po programu teoretičnega in praktičnega usposabljanja za varstvo pred požarom. Delavce se seznani predvsem o pogojih na delovnem mestu v posameznem poslovnem ali industrijskem objektu (delovnih razmerah), nevarnostih za nastanek požara ali eksplozije, preventivnih ukrepih, normativih, standardih ter o tehničnih predpisih za varstvo pred požarom, opremi, napravah in drugih sredstvih za varstvo pred požarom ter uporabi sredstev za gašenje začetnih požarov. Delavce se seznani s potmi za izhod v sili in z zbirnim mestom po končani evakuaciji.

Po usposabljanju se izvede teoretični in praktični preizkus usposobljenosti. Oba preizkusa znanja mora delavec opraviti pozitivno.

Naročniku usposabljanja se izda zapisnik o uspešno/neuspešno opravljenem preizkusu teoretične in praktične usposobljenosti za vsakega delavca posebej.

Usposabljanje zaposlenih za varno in zdravo delo

Delodajalec mora vsakega zaposlenega (redno, honorarno, pogodbeno, začasno, preko mladinskega servisa…) na podlagi Zakona o varnosti in zdravju pri delu (Ur. list RS št. 43/11) usposobiti za varno opravljanje dela. Usposabljanje je potrebno izvesti ob sklenitvi delovnega razmerja, ob razporeditvi na drugo delovno mesto, ob uvajanju nove tehnologije in novih sredstev za delo, ob bistveni spremembi v delovnem procesu, ki lahko povzroči spremembo varnosti pri delu ter pred pretekom roka, ki je določen za občasne preizkuse usposobljenosti za varno delo v Izjavi o varnosti z oceno tveganja, vendar ta rok ne sme biti daljši od dveh let.

Namen usposabljanja delavcev za varno in zdravo opravljanje dela je pridobivanje znanj, spretnosti in navad ter seznanjanje z nevarnostmi in škodljivostmi na delovnem mestu ter ukrepi za odpravo le-teh. S pravilnim izvajanjem teh ukrepov se delavci učinkovito varujejo pred poškodbami pri delu in boleznimi, povezanimi z delom. Tako da lahko varno opravljajo svoje delo brez posledic za zdravje do upokojitve.

Usposabljanje se izvede po programu teoretičnega in praktičnega usposabljanja za varno in zdravo delo, ki je izdelan na podlagi ocene tveganja in se prilagaja posebnostim delovnega mesta.
Usposabljanje se izvaja teoretično in praktično in sicer:

  • teoretično usposabljanje za varno delo (predavanje, itd.),
  • preizkus teoretične usposobljenosti za varno delo (izpolnjevanje testa, kontrolnik),
  • praktično usposabljanje za varno delo na delovnem mestu (demonstracija dela, itd.) in
  • preizkus praktične usposobljenosti za varno delo (po kontrolniku s prikazom dela).

Oba preizkusa znanja mora delavec opraviti pozitivno.

Naročniku usposabljanja za varno delo se izda zapisnik o uspešno/neuspešno opravljenem preizkusu teoretične in praktične usposobljenosti za vsakega delavca posebej.